Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Koniec kokosów, PiS w Pruszkowie i okolicach znalazł się na politycznym aucie

Sławomir BUKOWSKI
Politycy tej partii nie mają już co liczyć na stanowiska. Zapewne tylko szeregowym radnym powiatu pruszkowskiego będzie Konrad Sipiera, zaś szeregowym radnym sejmiku Mazowsza – jego ojciec Zdzisław.
Pi S Wybory
Ilustracja: Pi S Wybory

W Radzie Miasta Pruszkowa PiS zmniejszył swój stan posiadania i w kadencji 2024–2029 musi zadowolić się tylko 4 mandatami. Zdobyli je Dariusz Krupa, Paweł Zagrajek (obaj zasiadali już w radzie w mijającej kadencji) oraz Robert Jancik i Kamil Augustyniak. Ponieważ Koalicja Obywatelska ma 11 mandatów, a Mazowiecka Wspólnota Samorządowa – 5, jest niemal pewne, że te dwa ugrupowania podzielą się stanowiskami w prezydium rady oraz w komisjach. Polityczna kalkulacja wskazuje, że prędzej jakąś funkcję otrzymają radni Bartosz Brzeziński (Pruszków – Dobro Wspólne) czy Adam Wróblewski (Inicjatywa Mieszkańców Maksyma Gołosia), niż któryś z polityków partii Jarosława Kaczyńskiego.

W powiecie pruszkowskim sytuacja PiS też nie jest różowa. Na 27 mandatów partia zdobyła 8 i stanowi drugą siłę, jednak Koalicja Obywatelska z 14 mandatami ma samodzielną większość i teoretycznie nawet nie potrzebuje koalicjanta, by rządzić. Jeśli jednak dogada się – podobnie jak na poziomie miasta – z Mazowiecką Wspólnotą Samorządową (3 mandaty), nie będzie miała potrzeby oferowania stanowisk Prawu i Sprawiedliwości. Tym bardziej, że w radzie powiatu mandaty zdobyli także Artur Świercz „Barierołamacz” (Trzecia Droga) oraz Sławomir Walendowski (Dobro Wspólne).

Mandat w Radzie Powiatu Pruszkowskiego zdobył dotychczasowy wiceprezydent Pruszkowa Konrad Sipiera, niewykluczone, że będzie musiał przywyknąć do roli szeregowego radnego.

W okolicach Pruszkowa Prawo i Sprawiedliwość także straciło kilka swoich przyczółków. W Raszynie wybory wójta w drugiej turze przegrał Andrzej Zaręba, polityk tej partii. Gminą pokieruje bezpartyjna Bogumiła Stępińska-Gniadek. „Nie będę ograniczona partyjnymi interesami czy układami politycznymi, co pozwoli mi na swobodne działanie dla dobra wszystkich mieszkańców” – obiecała w programie wyborczym. Andrzej Zaręba rządził Raszynem od 2010 roku. W 2018 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a przyjął go z rąk ówczesnego wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

PiS stracił gminę także w powiecie grodziskim. Chodzi o Żabią Wolę. Piotr Rybka, który jeszcze w 2022 roku gościł premiera Mateusza Morawieckiego, na wybory w 2024 zarejestrował komitet bez logo partii, a nazwał go Komunikacja Współpraca Rozwój. Z wynikiem 29,17 proc. w pierwszej turze zajął jednak dopiero trzecie miejsce. Wybory wygrała ostatecznie bezpartyjna Maria Kłosiewicz.

Wpływy pod Warszawą partia Jarosława Kaczyńskiego zachowa jedynie w Otwocku. Prezydent Jarosław Margielski, niezwykle popularny i w partii, i w mieście, postanowił pójść do wyborów bez partyjnego szyldu, zarejestrował własny komitet i wygrał już w pierwszej turze z wynikiem 76 proc. Dlaczego zerwał – przynajmniej formalnie  – z PiS-em? W wystosowanym oświadczeniu stwierdził, że „partyjność lub bezpartyjność w wymiarze samorządowym mają znaczenie marginalne lub żadne”. Rzeczywistość jednak przeczy jego słowom – Otwock pod rządami Margielskiego był w poprzedniej kadencji parlamentarnej oczkiem w głowie ówczesnego rządu. Jak podaje lokalny portal iOtwock, „chętnie do Otwocka przyjeżdżali przedstawiciele władz kraju – na podpisywanie umów, czy konferencje prasowe, m.in. prezydent Andrzej Duda i b. premier Mateusz Morawiecki, b. ministrowie Mariusz Kamiński, minister Jacek Sasin, Mariusz Błaszczak senator Barbara Socha, posłowie Anita Czerwińska, Waldemar Buda, itd. itd. Nieodłącznym akcentem każdego takie spotkania były wzajemne gratulacje i pochwały polityków krajowych PiS i Jarosława Margielskiego”.

Największym sukcesem PiS na Mazowszu w ostatnich wyborach jest wygrana w Siedlcach, gdzie w drugiej turze Tomasz Hapunowicz, polityk tej partii, nieoczekiwania pokonał dotychczasowego włodarza Andrzeja Sitnika, uzyskując ponad 53-proc. poparcie. Hapunowicz, podobnie jak Margielski w Otwocku, nie startował z logo PiS, na wybory zarejestrował własny komitet Zgoda i Rozwój.

Zwycięstwo PiS teoretycznie odniósł w sejmiku woj. mazowieckiego. Zdobył najwięcej mandatów, bo 21 z 51, jednak to za mało, aby rządzić. Partie obecnej koalicji rządowej mają tam bowiem 29 mandatów (1 mandat zdobył komitet Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) i mogą planować obsadę kluczowych stanowisk, choć większość, jaką dysponują, nie jest przytłaczająca.

Mandat w sejmiku Mazowsza z list PiS zdobył mieszkaniec Pruszkowa Zdzisław Sipiera, w poprzedniej kadencji poseł na Sejm, przedstawiający się jako „poseł tej ziemi”, uznawany za politycznego patrona żegnającego się właśnie z urzędem prezydenta Pruszkowa Pawła Makucha. Mandat szeregowego radnego sejmiku jest zapewne znacznie poniżej aspiracji tego polityka, ale póki co musi zaakceptować werdykt wyborców i reguły demokracji.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: